У Маріуполі окупанти визнали “нічийними” 25 тисяч осель
Російська окупаційна адміністрація у Маріуполі оголосила близько 25 тисяч квартир та будинків “безгоспними” і планує перевести їх у муніципальну власність. Власникам цих об’єктів дали крайній строк до 1 липня 2026 року, щоб підтвердити своє право на майно. Такими є результати дослідження, проведеного Новинами Донбасу.
Журналісти порівняли списки “безгоспного” житла, опубліковані окупаційною адміністрацією, з інформацією, що з’являлася у соціальних мережах, та даними офіційної міської ради.
Поняття “безгоспне житло” у Маріуполі з’явилося у 2023 році. На під’їздах почали розміщувати списки квартир, що, за твердженням окупантів, не мали власників. За дослідженням журналістів, між літом 2023-го і квітнем 2026 року до таких списків внесли понад 45 тисяч адрес. Відсіявши дублікати, залишилося понад 24 тисячі унікальних житлових об’єктів.
До початку війни у місті було 2249 багатоквартирних будинків з 135 176 квартирами та 37 252 приватні будинки. Окупанти визнали “безгоспними” близько 15% загального житлового фонду Маріуполя. Але ця цифра може бути вищою через значну кількість будівель, зруйнованих російською армією, а також через демонтаж 452 будинків, згідно з даними окупаційної влади.
Центральний район міста став основним фокусом загарбників. Найбільше “безгоспного” житла зафіксовано у будинку на вулиці Казанцева, 31. Будинок значно постраждав під час боїв, і після його реконструкції 199 зі 216 квартир визнали “нічийними”. Подібні ситуації спостерігаються й у будинках на вулиці Котляревського, 4 (173 квартири) та проспекті Миру, 106 (161 квартира).
Процес вилучення майна включає кілька етапів: спершу нерухомість вносять до переліку об’єктів “з ознаками безгоспу”. Потім ці об’єкти потрапляють на облік за спеціальними “постановами” (на кінець травня 2026 року – таких вже нарахували 5306). Після цього нерухомість офіційно визнається “безгоспною” і вноситься до відповідного реєстру (4336 об’єктів), що завершується передачею майна у муніципальну власність. Протягом трьох років зі списків вилучили лише 358 адрес.
Щоб довести своє право володіння майном, власники змушені отримати російський паспорт та внести нерухомість до реєстру РФ. Ця процедура є надзвичайно складною, дороговартісною і супроводжується значними ризиками. Вона передбачає отримання спеціального дозволу від колегіального органу, сформованого Денисом Пушиліним, ватажком так званої “ДНР”. За межами окупованих територій отримати цей дозвіл неможливо, а з грудня 2025 року українські громадяни не мають змоги оформляти довіреності навіть через консульства РФ.
Експерти радять українцям уникати поїздок на окуповані території через ризик затримань та допитів російськими спецслужбами. За словами керівника аналітичного відділу Центру прав людини ZMINA Онисії Синюк, краще документувати випадки порушень прав на майно й повідомляти про них українські правоохоронні органи. Громадяни також можуть подавати заяви до Реєстру збитків у категорії “Втрачений контроль доступу до власності на окупованій території”.
Згідно з українським законодавством, люди, в яких відібрали житло, зберігають право власності на нього.
No Comment